Leczenie Jak pozbyć się łupieżu pstry przyczyny. Co znaczy brązowych plam na karku, plecach i.

Czy pomocne?

46% pozytywne
13 głosy

Jak pozbyć się łupieżu pstry?

Definicja z ang. How to get rid of dandruff versicolor, z niem. Wie wird man von Schuppen befreien versicolor.

Co to znaczy:

Łupież pstry jest uciążliwą chorobą skóry. Pojawia się w formie żółtych albo brązowych plam na karku, plecach i klatce piersiowej. Plamy łupieżu pstrego maja ok. 3. – 4mm średnicy i nie ulegają opalenie, dlatego zawsze pozostają blade i widoczne. Choroba ta jest uciążliwa z dwóch powodów: plamy są bardzo widoczne i wyraźne, w szczególności w okresie letnim; bardzo regularnie plamy łupieży pstrego powodują nieprzyjemne swędzenie.


Łupież pstry jest chorobą wywoływaną poprzez drożdżaki, takie same jak te wywołujące łupież na głowie.

Łupieżem pstrym łatwo się zarazić przez korzystanie z tych samych przyrządów pielęgnacyjnych (grzebień, ręcznik), poprzez używanie tych samych nakryć głowy, a nawet przez korzystanie z tego samego solarium co osoba zakażona.


Jak rozpoznać łupież pstry?


- na karku, plecach albo na klatce piersiowej pojawiają się wyraźne żółte albo brązowe plamy,
- plamy łupieży regularnie łączą się w większe połacie zakażonej skóry,
- zakażone miejsca mogą się łuszczyć, jak łupież,
- miejsca zaatakowane poprzez łupież pstry nie opalają się, pozostają jaśniejsze,
- możemy odczuwać nieprzyjemne swędzenie zakażonych miejsc.


Jak leczyć łupież pstry?


Należy stosować szampony i maści przeciwłupieżowe, które są ogólnie dostępne w aptekach i drogeriach. Można tez stosować środki przeciw grzybicze. By zapobiegać nawrotom należy używać mydła i szamponów zawierających kwas salicylowy.


W leczeniu łupieżu pstrego najważniejsza jest pomoc dermatologa. Zaleci on najlepsza terapię, dobraną do indywidualnych potrzeb i predyspozycji. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia należy się upewnić, czy mamy do czynienia z łupieżem pstrym. Rozpoczynając leczenie bez tej wiedzy możemy pogorszyć sytuację, jeżeli będzie to inna dolegliwość. Nie czekaj, skonsultuj się z dermatologiem.

Pomoc w przypadkach: Łupież pstry; jak wyleczyć łupież pstry; jak pozbyć się łupieżu pstrego?; w jaki sposób leczyć łupież pstry?; sposób na łupież pstry; zakażenie naskórka; żółte plamy na skórze; plamy na plecach; plamy na klatce piersiowej; zakażenie grzybicze klatki piersiowej/pleców; powierzchowne zakażenie naskórka

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 5

    Okolo 5 lat temu bylam u lekarza dermatologa ktoremu pokazalam swoje zmiany skurne powiedzial mi ze niema na to lekarstwa i zebym sie nie opalala bo bendzie ich wiecej mialam je wtedy tylko na lydkach teraz zaczely mi sie pojawiac na rekach biale male plamki a na nogach sie powiekrzyly .

    Witam. Ile czasu mija od zaskarżenia lupiezem pstrym do wystąpienia plam

    Mam lupiez pstry stosowalam nizoral w szamponie okolo 2 tyg potem masc ceta cos tam juz nie pamietam ale plamy mam jak sprawdzic ze lupiez pstry jest calkiem wyleczony

    Witam, chciałam zapytać jak pozbyć się plam po łupieżu pstrym? Stosuje szampony i rożne inne maści i myśle,że jest juz wyleczony tylko pozostały plamy na plecach i ramionach czy można to opalić? Czy one kiedys znikną? Bardzo proszę o porade! Z góry dziękuje.

    Witam, chciałam zapytać jak pozbyć się plam po łupieżu pstrym? Stosuje szampony i rożne inne maści i myśle,że jest juz wyleczony tylko pozostały plamy na plecach i ramionach czy można to opalić? Czy one kiedys znikną? Bardzo proszę o porade! Z góry dziękuje.