Do czego jest Fenactil lekarstwo? Jak działa: czynne: chlorowodorek chlorpromazyny (Chlorpromazine.

Czy pomocne?

Lek Fenactil

Lekarstwo FENACTIL: Fenactil
Producent leku:
Unia
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
chlorowodorek chlorpromazyny (Chlorpromazine hydrochloride)
krople doustne, roztwór 40 mg/g but. 100 g,
--,-- zł
krople doustne, roztwór 40 mg/g but. 10 g,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Fenactil
Fenactil
Fenactil
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Psychozy schizofreniczne i cyklofreniczne z symptomami niepokoju ruchowego i symptomami wytwórczymi (schizofrenia paranoidalna, katatoniczna; stany maniakalne), paranoia, parafrenia; symptomy abstynencji w leczeniu toksykomanii; wspomagająco w rzucawce, tężcu, wściekliznie, pląsawicy; psychozy wieku podeszłego z symptomami niepokoju ruchowego; w premedykacji anestezjologicznej, ułatwia hibernację; lek wspomagający w terapii nerwobólów, zapaleń nerwów, bólów fantomowych, bólów w półpaścu, kausalgii, bólów nowotworowych. W objawowym leczeniu wymiotów.
Działanie
Alifatyczna pochodna fenotiazyny. System działania bazuje na blokowaniu receptorów dopaminergicznych w układzie limbicznym. Blokuje również przekaźnictwo dopaminowe u układzie nigro-striatalnym. Tłumi przewodnictwo w synapsach noradrenergicznych. Wykazuje również obwodowe działanie cholinolityczne. Lek o mocnym działaniu przeciwpsychotycznym, a również o mocnym działaniu uspokajającym (wywiera wpływ hamująco raczej na układ limbiczny, podwzgórze, twór siatkowaty). Wykazuje również umiarkowane działanie przeciwautystyczne i przeciwlękowe. Nie posiada właściwości przeciwdepresyjnych. Działa przeciwwymiotnie, powiększa wydzielanie prolaktyny. Dobrze wchłania się z układu pokarmowego. Brak jest wyraźnej korelacji pomiędzy efektami klinicznymi a stężeniem chloropromazyny we krwi. T0,5 wynosi 2-3 h. Ulega szybkiemu zmetabolizowaniu; wydalana jest z moczem i kałem. Przenika poprzez łożysko i do mleka matki.
Działania niepożądane
W startowym okresie leczenia: senność, upośledzenie koncentracji. Symptomy ze strony o.u.n.: zespół parkinsonowski, akatyzja, ostry zespół dyskinetyczny, napady drgawkowe, póżne dyskinezy (szczególnie u osób długotrwale leczonych, po zmniejszeniu dawki albo po odstawieniu leku). Zaburzenia autonomiczne: zaburzenia akomodacji, zatrzymanie moczu, zaparcia. Rzadko: ośrodkowy zespół przeciwcholinergiczny, przejawiający się stanem majaczeniowym (szczególnie u osób w podeszłym wieku i z organicznym uszkodzeniem o.u.n.). U pacjentów z feochromocytoma i niewydolnością zastawki mitralnej regularnie obserwuje się ciężkie spadki ciśnienia tętniczego. Symptomy ze strony układu krążenia: hipotonia ortostatyczna, tachykardia. Żółtaczka jest rzadkim powikłaniem, najczęśniej występuje w 2-4 tygodniu leczenia. Symptomy endokrynologiczne: ginekomastia, zaburzenia miesiączkowania, hiper- i hipoglikemia, cukromocz. Skórne odczyny alergiczne. Czasem zaburzenia hematologiczne: agranulocytoza, eozynofilia, leukopenia, anemia hemolityczna i aplastyczna, trombocytopenia. Bardzo rzadko złośliwy zespół neuroleptyczny.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na chlorpromazynę. Stany śpiączkowe spowodowane środkami wpływającymi depresyjnie na o.u.n. (barbiturany, narkotyki, alkohol), stany depresyjne, I trymestr ciąży, moment karmienia piersią, ciężka niewydolność wątroby. Ostrożnie w chorobie Parkinsona, padaczce, miastenii, niedoczynności tarczycy, niewydolności układu krwiotwórczego i nerek, jaskrze z wąskim kątem przesączania, w żółtaczce, astmie oskrzelowej, gruczolaku prostaty, u pacjentów przyjmujących leki o działaniu przeciwcholinergicznym, u osób w podeszłym wieku (szczególnie ze schorzeniami układu krążenia), u osób narażonych na wysoką temperaturę i mających styczność z fosforoorganicznymi środkami owadobójczymi.
Interakcje
Nasila działanie leków przeciwcholinergicznych i leków działających depresyjnie na o.u.n. Minimalizuje sukces działania doustnych leków przeciwzakrzepowych. Jednoczesne podawanie z propranololem powiększa stężenie obu leków we krwi. Nasila hipotensyjne działanie diuretyków tiazydowych. Osłabia działanie lewodopy.
Dawkowanie
W pojedynkę, należycie do stanu chorego. Dzieci: do 3 m.ż. 3 razy na dzień 1 mg, 6-12 m.ż. 6-15 mg na dzień w 3 dawkach, 2-3 r.ż. 12-25 mg na dzień w 3-4 dawkach, 4-18 r.ż. 25-50 mg na dzień w 3-4 dawkach; zazwyczaj podaje się doustnie 1-2 mg/kg m.c. Nie przekraczać dawki 50 mg na dzień.
Ciąża i karmienie piersią
Uwagi
Podobne leki
Fenactil
Fenactil
Fenactil

Działanie: Fenactil

Definicja Flarex:
Co to jest leku: Alcon Wiadomości o leku: Substancje czynne: octan fluorometolonu (Fluorometholone acetate) krople do oczu, zawiesina 1 mg/ml but. 5 ml, --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów fenactil co znaczy.
Definicja Fitoprost:
Co to jest leku: Hasco-Lek Wiadomości o leku: Substancje czynne: Serenoa repens (Sabal serrulata)- owoce (Serenoa repens (Sabal serrulata)) kaps. 160 mg 60 szt., --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie fenactil krzyżówka.
Definicja Finlepsin Retard:
Co to jest Producent leku: Viatris Wiadomości o leku: Substancje czynne: karbamazepina (Carbamazepine) tabl. o przedł. uwalnianiu 400 mg 50 szt., --,-- zł tabl. o przedł. uwalnianiu 400 mg 30 szt., --,-- zł fenactil co to jest.
Definicja Fludara:
Co to jest leku: Schering AG Wiadomości o leku: Substancje czynne: fosforan fludarabiny (Fludarabine phosphate) proszek do przyg. roztw. do wstrz. 50 mg 1 fiolka, --,-- zł proszek do przyg. roztw. do wstrz. 50 fenactil słownik.
Definicja Fresubin Diabetes:
Co to jest Producent leku: Fresenius-Kabi Wiadomości o leku: Substancje czynne: sacharydy (Carbohydrates)tłuszcze (Fats)minerały (Minerals)proteiny (Proteins)witaminy (Vitamins) płyn but. 200 ml, --,-- zł płyn fenactil czym jest.

Informacje Fenactil znaczenie w Słownik leków F .

Dodaj opinię o Fenactil, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Fenactil, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
  • Dodano:
  • Autor: