Tamowanie krwawienia
Definicja z ang. stop bleeding, z niem. Blutungen stoppen.
Skaleczenia, rany i krwawienia (wszystko co skutkuje utratę krwi), są bardzo niebezpieczne. Utrata sporej ilości krwi może poważnie zaszkodzić zdrowiu, a nawet zagrozić życiu człowieka. Na szczęście najczęstsze są drobne rany i skaleczenia, lecz powinniśmy umieć sobie radzić nawet z tymi najpoważniejszymi.
Postępowanie w razie krwawienia jest uzależnione od wielkości rany, umiejscowienia rany i szybkości utraty krwi. Zawsze jednak niezbędne będą: wyjałowione materiały opatrunkowe (gaza), bandaże elastyczne, sterylne gumowe rękawiczki i nożyczki (przydają się do przycinania bandaży). w razie niektórych skaleczeń i ran przydatna tez będzie woda utleniona. A więc to jest standardowy zbiór domowej albo samochodowej apteczki.
Tamowanie krwawienia:
- w razie krwawienia kończyn, poszkodowaną osobę należy ułożyć w pozycji siedzącej albo leżącej. Ranną kończynę należy unieść tak, by znajdowała się powyżej serca.
- Skaleczenia i niewielkie krwawienie przemywamy wodą albo wodą utlenioną, na skaleczenie nakładamy plaster bądź opatrunek.
- w razie większych ran i obfitego krwawienia na ranę nakładamy opatrunek (jeżeli jest duże krwawienie rany niczym nie przemywamy).
- Opatrunek złożona jest z: materiału opatrunkowego (gaza wyjałowiona), bandaża elastycznego albo odpowiedniej opaski elastycznej.
- Gazę wyjałowioną przykładamy do krwawienia i uciskamy ranę – uciska powinien powstrzymać krwawienie. Na opatrunek możemy położyć rolkę bandaża, albo sporą liczba gazy, by po owinięciu bandażem albo założeniu opaski opatrunek uciskał ranę.
- ((jeżeli krwawienie jest obfite i przesącza się poprzez pierwszy opatrunek, należy założyć na niego drugi. Nie wolno zdejmować pierwszego opatrunku.
- Ranę należy uciskać, aż do powstrzymania krwawienia.
- Należy obserwować zranioną kończynę, (((jeżeli zacznie sinieć opaskę należy lekko rozluźnić.
- ((((jeżeli w ranie znajduje się ciało obce nie poruszamy nim, ani nie próbujemy wyciągać.
- Pamiętaj: zachowaj bezpieczeństwo, załóż lateksowe rękawiczki.
w razie poważnego krwawienia niezbędna jest wizyta u lekarza, a (((((jeżeli krwawienie nastąpił w efekcie wypadku należy natychmiast powiadomić pogotowie.
Pomoc w przypadkach: Krwawienie; krwotok; co robić w razie krwawienia?; jak zatamować krwotok?; silne krwawienie; leci krew; krwawiąca kończyna; krwotok z ręki/nogi; skaleczenie dłoni; skaleczenie ręki; skaleczenie głowy; rana; krwawiąca rana; krwawienie z rany; upływ krwi; opatrywanie rany; opatrunek; tamowanie krwawienia; tamowanie krwotoku; opaska uciskowa; opatrywanie skaleczeń; tamowanie skaleczeń; bandażowanie; utrata krwi
Lekarz Logopeda: → TAMOWANIE KRWAWIENIA; BLUTUNGEN STOPPEN; STOP BLEEDING; Krwawienie; krwotok; co robić w razie krwawienia?; jak zatamować krwotok?; silne krwawienie; leci krew; krwawiąca kończyna; krwotok z ręki/nogi; skaleczenie dłoni; skaleczenie ręki; skaleczenie głowy; rana; krwawiąca rana; krwawienie z rany; upływ krwi; opatrywanie rany; opatrunek; tamowanie krwawienia; tamowanie krwotoku; opaska uciskowa; opatrywanie skaleczeń; tamowanie skaleczeń; bandażowanie; utrata krwi.
Mojej 87-letniej mamie od 40 min. leci krew z koniuszka języka. Przykładam lód, ale nie pomaga. Co zrobić w tym wypadku?