Leczenie Jak rozpoznać płaskostopie przyczyny. Jak leczyć i stępu. Posiada także mechanizm łuków.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak rozpoznać płaskostopie?

Definicja z ang. How to recognize flat feet, z niem. Wie erkennt man die Füße platt.

Jak leczy PEDIATRA w przypadku JAK ROZPOZNAĆ PŁASKOSTOPIE: Poprawnie wykształcona stopa złożona jest z trzech odcinków: palców, śródstopia i stępu. Posiada także mechanizm łuków podłużnych i poprzecznych nazywanych także wysklepieniami, które są efektem prawidłowego napięcia mięśni stopy i podudzia. Wysklepienia te pełnią przede wszystkie funkcję amortyzującą w czasie wykonywania różnych ruchów (bieganie, skakanie, chodzenie, i tym podobne). To są jakby resory rozciągające się pod wpływem zmieniającego się obciążenia. Poprawnie wykształcona stopa powinna stykać się z podłożem trzema punktami. Pierwszą i piątą głową kości śródstopia i guzem piętowym. Zaś stopa płaska charakteryzuje się tym, iż w warunkach odciążenia do podłoża przylega większa jej część albo w poważniejszych sytuacjach cała stopa styka się z podłożem. To jest najczęściej wywołane niewydolnością bezpośrednio odpowiadających za wysklepienie stopy mięśni. Ocena stóp nie jest rzeczą łatwą. Istnieje sporo metod ich badani i w okolicy badań, które wykonują eksperci dzięki specjalistycznego sprzętu są także sposoby, które można z powodzeniem wykonać w domu. Najłatwiejszą do wykonania w domu dzięki przyborów jest sposób plantokonturograficzna, która jest opis znajdziesz poniżej.
krok 1
Przygotuj na przykład farbki plakatowe i czyste kartki papieru (takie by zmieściła się na nich stopa).
krok 2
Pomaluj stopy badanego farbkami i zrób odbitki stóp na kartce (kartka powinna znajdować się na twardym i równym podłożu).
krok 3
Odbitki wykonaj w odciążeniu a więc na przykład w siadzie na krześle i swobodnym staniu.
krok 4


Odbicie stopy

Porównaj odbitki ze schematem w okolicy. Odbitka poprawnie wykształconej stopy powinna być podobna do rysunku nr II, rysunek nr III przedstawia stopę płaską.
krok 5
sposób nr II
Innym metodą oceny stopy jest zmierzenie odległości od podłoża do wierzchołków wysklepień podłużnych zewnętrznych i wewnętrznych stóp.
krok 6
Ustaw badanego na równym i twardym podłożu w pozycji swobodne stanie.
krok 7
Przyłóż ekierkę pod kątem prostym do podłoża w okolicy wewnętrznego wysklepienia stopy i zmierz odległość między wierzchołkiem wysklepienia a podłożem.
krok 8
Następnie zmierz odległość między podłożem a wierzchołkiem zewnętrznego wysklepienia stopy.
krok 9
Jeśli po wewnętrznej stronie jest mniej niż dwa i pół centymetra, a po zewnętrznej mniej niż pół centymetra to może to wskazywać o występowaniu płaskostopia.
krok 10
Wyżej opisany test wykonaj na siedząco a więc w odciążeniu, na stojąco swobodnie na dwóch nogach i w dociążeniu a więc w staniu na jednej nodze.




Wskazówki i ostrzeżenia
Gdyby te testy wskazały na występowanie stopy płaskiej udaj się do lekarza albo do osoby, która prowadzi zajęcia z gimnastyki korekcyjnej.

Lekarz Pediatra: JAK ROZPOZNAĆ PŁASKOSTOPIE; WIE ERKENNT MAN DIE FÜSSE PLATT; HOW TO RECOGNIZE FLAT FEET;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.