Leczenie Do czego masz prawo na porodówce przyczyny. Co znaczy szpitalach, kobieta traktowana była.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Do czego masz prawo na porodówce

Definicja z ang. What you are entitled to maternity ward, z niem. Was Sie Entbindungsstation berechtigt sind,.

Co to znaczy: Wystarczy zapytać się mamy jak jeszcze kilkanaście lat temu wyglądały porody w szpitalach, kobieta traktowana była najczęściej jak element. Brak jakiejkolwiek intymności i informacji potrafił doprowadzić do prawdziwej rozpaczy, młoda matka nie wiedziała nawet jakie zabiegi są właśnie przeprowadzane, ani jak przebiega ciąża. Na szczęście czasy te minęły już bezpowrotnie, a rodzącej kobiecie przysługuje szereg praw, których personel ma za zadanie przestrzegać. Warto znać te prawa i w przypadku żadnych uchybień domagać się ich respektowania.
krok 1
Przede wszystkim kobiecie przysługuje prawo do poszanowania jej godności. Dla większości to jest sprawa oczywista, jednak w przypadku gdyby w szpitalu panowały jeszcze echa przeszłości, pamiętaj iż personel powinien się z tobą przywitać i przedstawić się. Powinnaś wymagać szacunku i kulturalnego języka i uwagi ze strony osób, które się Tobą zajmują.
krok 2
Masz także oczywiste prawo do prywatności i intymności. O ile nie rodzisz w szpitalu albo klinice akademii medycznej (gdzie nie masz wpływu na obecność studentów przy porodzie), nie musisz zgadzać się na obecność przy porodzie osób, które są zbędne. Na sali, na której rodzi więcej kobiet, możesz domagać się parawanu i tego, by wiadomości o twoim zdrowiu były przekazywane w sposób dyskretny tak, tak aby inne osoby na sali nie wiedziały wszystkiego co się z tobą dzieje.
krok 3
Masz także prawo do informacji i wiedzy na temat wszystkich zabiegów i leków, które podawane są tobie i twojemu dziecku. Jeżeli nie rozumiesz czegokolwiek, możesz zapytać lekarza i domagać się szczegółowego wyjaśnienia. Pamiętaj także, iż masz sposobność niezgodzenia się na zabiegi, które twoim zdaniem są zbędne.
krok 4
Personel obecny przy porodzie może zasugerować ci pozycję, gdzie ich zdaniem będzie ci łatwiej przeć, jednak to ty podejmujesz decyzję i możesz się ułożyć tak jak jest ci wygodnie. Masz także prawo do korzystania z wszelkich sprzętów przeznaczonych dla kobiet rodzących (na przykład piłek), wzięcia prysznica i tak dalej
krok 5
Przy porodzie może z tobą przebywać jedna bliska osoba, której zadaniem jest wspieranie cię w takich trudnych chwilach. Pamiętajcie, iż ta osoba również może wymagać szacunku do własnej osoby, jednak musi wykonywać wszystkie polecenia lekarza i wyjść z sali na jego żądanie, ((na przykład w razie komplikacji.
krok 6
Pamiętaj również, iż personel szpitala nie jest upoważniony do pobierania żadnych opłat, (((na przykład za obecność bliskiej osoby albo dodatkowe udogodnienia, możecie zostać poproszeni jedynie o drobne stawki za kitel, buty ochronne, nocleg itp.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.