Leczenie Jakie są objawy niedoboru witaminy A przyczyny. Co znaczy składnik pokarmowy w naszej.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jakie są objawy niedoboru witaminy A?

Definicja z ang. What are the symptoms of vitamin A deficiency, z niem. Was sind die Symptome von Vitamin A-Mangel.

Co to znaczy: Wit. A odgrywa bardzo istotną rolę w naszym organizmie. To jest konieczny składnik pokarmowy w naszej codziennej diecie. Odpowiada za sporo funkcji fizjologicznych. Pomiędzy innymi uczestniczy w regulacji wzrostu tkanki nabłonkowej i zapewnia normalny przyrost kości i zębów. Dzięki witaminie A stan naszej skóry utrzymuje się na dobrym poziomie. Jednak do najważniejszych funkcji witaminy A należy zaliczyć odbieranie bodźców wzrokowych w siatkówce oka. Dlatego także wskazane jest dostarczanie organizmowi witaminy A, tak aby poprawić wzrok i zadbać o niezłą ochronę oczu. Niedobór witaminy A jest bardzo niebezpieczny. W poniższym artykule dowiesz się jak przeciwdziałać niedoborowi witaminy A i jak go zidentyfikować.
krok 1
Do w najwyższym stopniu znanych skutków niedoboru witaminy A zaliczamy kurzą ślepotę, bądź ślepotę zmierzchową. Regularnie występowała ona u marynarzy i więźniów obozów koncentracyjnych. Jej powodem była uboga i niewiele zróżnicowana dieta (szczególnie brakowało w niej produktów zwierzęcych i roślinnych). Dlaczego to schorzenie nazywane jest kurzą ślepotą? Z racji na osłabienie, bądź utratę widzenia w warunkach słabego oświetlenia, szczególnie pod wieczór i w nocy. Większość ptaków (min. kury) mają ten sam problem. Jednakże nie to jest u nich wywołane niedobrą dieta. W środowisku zwierzęcym to jest naturalny mechanizm.
krok 2
Następnym symptomem niedoboru witaminy A jest rogowacenie nabłonków. Dotyczy to zwłaszcza oczu, dróg pokarmowych, dróg oddechowych i rogówki. Komórki keratynocytów stopniowo obumierają i tworzy się z nich zewnętrzna warstwa ochronna. to jest zrogowaciały naskórek. Ulega on okresowemu złuszczeniu. Konsekwencje tego są różne, pomiędzy innymi wysychanie spojówek i rogówek. Może przyczynić się to do pogorszenia wzroku.
krok 3
Niedobór witaminy A może także być dotkliwy dla naszej skóry. Jak już wcześniej wspomniano dzięki witaminie A nasza skóra jest zdrowa. Jednak gdy witaminy tej jest zbyt niewiele stan naszej skóry pogarsza się. Mogą pojawiać się różnego rodzaju wypryski i choroby skóry. Regularnie spotyka się trądzik pospolity, suchość skóry, a nawet problemy z paznokciami. Stają się one kruche i wolno narastające.
krok 4
Dość przykrym skutkiem niedoboru tej witaminy może być łuszczyca. to jest przewlekła, nawracająca choroba skóry. Charakteryzuje się występowaniem na skórze różnego rodzaju wykwitów, które z czasem łuszczą się. Może także pojawić się również łysienie plackowate.
krok 5
Przy braku dziennego zapotrzebowania organizmu na witaminę A może pojawić się złe samopoczucie, a również brak apetytu. Czasami skłonność do biegunek może wskazywać na to, iż pacjent cierpi na niedobór witaminy A. Tak więc znając już symptomy niedoboru witaminy A warto zastanowić się, czy dostarczamy naszemu organizmowi wystarczającą jej liczba.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.