Leczenie Jak zostać wegetarianinem przyczyny. Jak leczyć lubisz mięso i ciężko ci się bez niego.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak zostać wegetarianinem?

Definicja z ang. How to become a vegetarian, z niem. Wie ein Vegetarier zu werden.

Jak leczy DIETETYK w przypadku JAK ZOSTAĆ WEGETARIANINEM: Po pierwsze wegetarianizm nie jest dla każdego i musisz o tym wiedzieć. Jeżeli lubisz mięso i ciężko ci się bez niego obyć to oznacza, iż nie jest on prawdopodobnie dla ciebie. Jeżeli zaś bez problemu możesz zrezygnować z mięsa to powinieneś to jak w najwyższym stopniu zrobić.
 
Jedną z zalet wegetarianizmu, która bezpośrednio wpływa na twoje zdrowie jest fakt, iż wegetarianie zjadają mniej tłuszczu. Mięso ma wiele białka jednak ma również wielkie ilości tłuszczu - w szczególności tłuszczu nasyconego. Zostając wegetarianinem ograniczasz zatem spożywanie złego tłuszczu i zastępujesz go dobrymi tłuszczami roślinnymi i to w dodatku w mniejszej ilości. Zastąpienie złych tłuszczy dobrymi i ograniczenie spożywania ich ilości minimalizuje ryzyko chorób serca i nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, raka i wielu innych.
 
Jak zatem zostać wegetarianinem?
krok 1
Musisz mieć dobry powód
Jeżeli chcesz zostać wegetarianinem dlatego, iż to jest modne to prawdopodobnie nie wytrzymasz długo - nie dlatego, iż to jest trudne, lecz dlatego, iż wymaga to zmiany stylu życia, trochę wysiłku i motywacji. Najpierw pomyśl dlaczego chcesz zostać wegetarianinem i czy wierzysz w ideologię wegetariańską. Reszta jest prosta.
krok 2
Poczytaj
Zanim rozpoczniesz cokolwiek nowego poczytaj o tym tak wiele, jak to tylko możliwe. Tak samo z wegetarianizmem. Wypożycz kilka dobrych książek z wypożyczalni albo pożycz je od znajomych, którzy są wegetarianami. Oprócz tego, jest sporo wartych uwagi stron dla wegetarian na których znajdziesz ciekawe wiadomości.
krok 3
Znajdź dobre przepisy
Nie musisz kupować szczególnych książek kucharskich dla wegetarian, by nauczyć się gotować potrawy wegetariańskie. W Internecie znajdziesz mnóstwo wspaniałych przepisów. Zanim je jednak wypróbujesz przeczytaj na opinie użytkowników.
krok 4
Próbuj jeden nowy przepis tygodniowo
Raz w tygodniu ugotuj coś nowego.
Jeżeli danie z przepisu ci posmakuje dodaj go do swojej kolekcji przepisów "na co dzień".
Jeżeli przepis nie okaże się idealny wówczas wypróbuj inny w następnym tygodniu. Po pewnym czasie będziesz mieć zbiór swoich ulubionych 5-10 przepisów na potrawy, które pokochasz gotować i jeść. Zastanów się, ile rodzajów potraw jesz teraz (na przykład na obiad)? Większość osób gotuje często zaledwie 7-10 potraw, korzystając z tych samych przepisów.
krok 5
Substytuty
Wypróbuj również te same przepisy, których używasz teraz, jednak zamiast mięsa użyj jego substytutu (kotlety, wędliny czy parówki sojowe, pasztet pieczarkowy - w sklepach można dostać praktycznie wszystko, nawet wegetariańskie salami).
krok 6
Zacznij od czerwonego mięsa
Najlepiej przechodzić stopniowo na wegetarianizm. Możesz zrobić to od razu, jednak wówczas są większe szanse, iż ci się nie powiedzie. W pierwszym tygodniu zamień jeden posiłek na wegetariański, w drugim dwa posiłki i tak dalej Na początku zrezygnuj z czerwonego mięsa gdyż jest najmniej zdrowe.
krok 7
Następnie wyeliminuj inne mięsa
Po kilku tygodniach niejedzenia czerwonego mięsa zacznij stopniowo eliminować z diety mięso drobiowe. Następnie, również stopniowo odstaw ryby i skorupiaki. Po pewnym czasie zauważysz, iż nie masz w ogóle ochoty jeść mięsa.
krok 8
Rozważ jedzenie wytwórów mlecznych i jajek
Wegetarianie zwykle jedzą nabiał i jajka jednak możesz się zastanowić czy nie pójść o krok dalej i nie przejść na weganizm. Zrób to, co uważasz za stosowne.
krok 9
Pomyśl nad różnymi zamiennikami
Dobrze jest zrobić listę wytwórów żywnościowych które często jesz na śniadanie, obiad, podwieczorek, kolację, deser i tak dalej Pomyśl nad różnymi alternatywami i zrób nową listę. Przykładowo zamiast jedzenia smażonego kurczaka możesz wypróbować tofu. Z nową spisem zamienników nie będziesz mieć problemów z zapełnieniem lodówki i spiżarni.
krok 10
Przechodzenie na wegetarianizm od razu
Niektórzy ludzie wolą odstawić mięso z dnia dziennie. Wymaga to więcej samozaparcia i dyscypliny jednak nie to jest trudne. Warto jednak się do tego przygotować wcześniej - zrobić listę zamienników, dostępnych wytwórów dla wegetarian i przeczytać kilka książek. Już po kilku dniach można przywyknąć do niejedzenia mięsa. Problemem może być tylko jedzenie na mieście czy u znajomych.
krok 11
Odpowiednia liczba białka
Jednym z mitów wegetarianizmu to jest, iż nie dostarczasz organizmowi odpowiedniej ilości białka. Właściwie jest odwrotnie. Osoby jedzące mięso zazwyczaj zjadają więcej białka niż jest im potrzebne.
Jeżeli będziesz jeść różne produkty (nie tylko chleb czy makarony) takie jak warzywa, ziarna, fasolę, orzechy i soję to dostarczysz organizmowi wszystkiego czego potrzebuje.
krok 12
Jedzenie śmieciowe
Będąc wegetarianinem jedzącym byle jakie jedzenie ucierpisz na zdrowiu. Zamiast opychać się frytkami czy pączkami wybierz warzywa, owoce, przekąski sojowe, odtłuszczone produkty mleczne i inną zdrową żywność.
krok 13
Etniczne jedzenie i kuchnia światowa
Jedną z wspaniałych zalet wegetarianizmu to jest, iż regularnie skłania on ludzi do próbowania nowych potraw. Wspaniałe dania wegetariańskie można znaleźć na całym świecie - od pysznych makaronów włoskich, bezmięsnych potraw indyjskich do ostrej kuchni tajskiej. Również sporo wspaniałych przepisów znajdziesz w kuchni chińskiej, etiopskiej, marokańskiej, meksykańskiej i tym podobne Proponuję gotowanie tematyczne - w pierwszym tygodniu gotuj wyłącznie potrawy wybranej kuchni. Następnego tygodnia - innej kuchni. W ten sposób spróbujesz potrawy z całego świata.
krok 14
Powiedz przyjaciołom i rodzinie

Jeżeli naprawdę chcesz zostać wegetarianinem to powinieneś powiedzieć o tym znajomym i rodzinie. Będziesz z nimi jadać w restauracjach, na grillach czy domówkach.

Jeżeli im powiesz to będą cię brać pod uwagę przygotowując posiłki. Niektórzy mogą mieć ci za złe przejście na wegetarianizm. Nie denerwuj się. Staraj się na spokojnie wytłumaczyć, dlaczego podjąłeś taką decyzję i poproś wszystkich o zrozumienie. Nigdy nie nakłaniaj innych do wegetarianizmu ani nie głoś kazań na temat diety. Możesz udzielać dodatkowych informacji, lecz jedynie wówczas gdy ktoś wykaże zainteresowanie.
krok 15
Nie rób nic na siłę
Wegetarianizm nie powinien cię męczyć.

Jeżeli cały czas masz wrażenie, iż sobie coś odbierasz to nie wytrzymasz długo.

Jeżeli czujesz, iż robisz coś dobrego i próbujesz coraz nowych, pysznych potraw wegetariańskich to jesteś na dobrej drodze.
krok 16
Planuj wcześniej
Wegetarianie regularnie popełniają błąd nie planując co będą jeść kiedy gdzieś się wybierają.

Jeżeli wybierasz się na domówkę czy grilla dobrym pomysłem jest przygotowanie pysznego dania i wzięcie go ze sobą (dobrze jest uprzedzić o tym gospodarzy).
krok 17
Gotuj na zaś
Problemem może być brak gotowego jedzenia kiedy przychodzisz głodny do domu. Wówczas nie masz sił czekać i jesz byle co, by sobie tylko zapchać żołądek. Dobrze jest zatem mieć zawsze w lodówce garnek zupy gotowej do podgrzania.
krok 18
Przekąski wegetariańskie
Oczywiście możesz jeść owoce i warzywa, jednak jest wiele więcej pysznych przekąsek. Migdały, pita z humusem albo warzywami, nachos z salsą, musli, jogurt sojowy z jagodami, pełnoziarniste płatki - i tys. innych przekąsek. Pamiętaj, by je zawsze mieć pod ręką w domu, pracy czy w samochodzie.

Lekarz Dietetyk: JAK ZOSTAĆ WEGETARIANINEM; WIE EIN VEGETARIER ZU WERDEN; HOW TO BECOME A VEGETARIAN;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.