Leczenie Jak zapobiegać migrenie przyczyny. Jak leczyć zapobieganie ich wystąpieniu. Aczkolwiek.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak zapobiegać migrenie?

Definicja z ang. How to prevent migraine, z niem. Wie um zu verhindern Migräne.

Jak leczy GINEKOLOG w przypadku JAK ZAPOBIEGAĆ MIGRENIE: Najlepsze rozwiązanie dla osób cierpiących na częste i bolesne migreny to zapobieganie ich wystąpieniu. Aczkolwiek działania te nie zawsze okazują się skuteczne, istnieje sporo rzeczy, które można zrobić, by zmniejszyć natężenie bólu i zredukować częstotliwość występowania migreny. Poniżej znajdziesz kilka propozycji, z których warto skorzystać.
krok 1
Prowadź dziennik bólów głowy.
Dokładne powody migreny nie są jeszcze znane i wydaje się, iż może być ona wywoływana poprzez sporo różnych czynników. Dziennik bólów głowy pomoże ci określić, co wywołuje migrenę i pozwoli na monitorowanie skuteczności przyjmowanych leków. Zawracając uwagę na to, co robiłaś, jadłaś albo jak się czułaś w ciągu 24 godz. przed wystąpieniem migreny, możesz się bardzo sporo nauczyć na temat czynników, które wywołują ból w twoim przypadku. Niektóre czynniki, które mogą spowodować migrenowe bóle głowy to:
Niski poziom cukru we krwi – spowodowany poprzez głód albo zbyt sporo rafinowanych węglowodanów.
Żywność zawierająca tyraminy i/ albo azotyny – bakłażan, ziemniaki, kiełbasa, wędliny (boczek, szynka), szpinak, cukier, dojrzewający ser, piwo i wino. Tyraminy znajdują się również w serach każdego rodzaju, czekoladzie, smażonych potrawach, bananach, śliwkach, bobie, pomidorach i owocach cytrusowych. Również żywność o wysokiej zawartości sztucznych dodatków może przyczynić się do napadu migreny. Produkty sojowe, w szczególności te fermentowane, mogą zawierać duże ilości tyraminy. Odpowiednikiem tego typu wytwórów są tofu czy sos sojowy.
Alergie pokarmowe – uczulenie na różnego rodzaju żywność może przyczynić się do migreny, w szczególności u osób podatnych na tę dolegliwość.
Odwodnienie – spożycie niedostatecznej ilości płynów w ciągu dnia.
Brak snu – zaburzenia snu zmniejszają poziom energii i tolerancji na ból. Bezsenność powiększa więc szanse na wystąpienie migreny.
Jasne światło / albo niektóre rażące barwy.
Mocne emocje, stres i zmartwienia.
Hałas, szczególnie ten ciągły.
Zmiany klimatu / albo pogody (ciśnienie atmosferyczne). Ciepłe i suche powietrze i suchy wiatr mogą wywoływać migreny.
Bliskość lamp fluorescencyjnych.
Zmiany hormonalne.
krok 2
Zachowaj ostrożność, jeżeli należysz do osób szczególnie narażonych na bóle migrenowe.
Niektórzy ludzie wydają się być bardziej podatni na migreny, niż inni. Zwykle na migreny cierpią osoby w wieku 10–40 lat, powyżej 50 roku życia migreny zdarzają się bardzo rzadko. Kobiety są trzy razy bardziej narażone na wystąpienie migreny (wydaje się, iż odpowiedzialne za to zjawisko są estrogeny) i dolegliwość ta bardzo regularnie jest dziedziczona. Należy pamiętać, iż doustne środki antykoncepcyjne również mogą przyczynić się do nasilenia bólów migrenowych u niektórych kobiet.
krok 3
Naucz się rozpoznawać wczesne symptomy migreny.
sporo migren poprzedzonych jest pewnymi symptomami, takimi jak zmiana nastroju, czy zachowania. Gdy tylko zauważysz takie symptomy, postaraj się zrelaksować i zrób wszystko, by uniknąć potencjalnych wyzwalaczy. Dlatego zapobiegniesz / albo co najmniej zmniejszysz nasilenie zbliżającej się migreny. Istotne jest również, by zachować pozytywne nastawienie, gdy tylko zauważysz, iż zbliża się atak migreny. Dodatkowy stres i lęk tylko ja nasilą. Niektóre symptomy migreny to:
Zaburzenia widzenia – u ok. jednej trzeciej osób cierpiących na migreny ból głowy poprzedzony jest zaburzeniami widzenia. Pojawiają się migające światełka, ciemne plamy / albo nieostrość widzenia. Migrenę może również zwiastować mrowienie na skórze / albo zaburzenia słuchu.
Zmiany nastroju, w tym depresja, euforia / albo drażliwość.
Zwiększone marzenie i/ / albo zatrzymanie płynów w organizmie Wyraźny przyrost / / albo spadek apetytu.
Czułość na światło i dźwięk. Może to oznaczać widzenie oślepiającego / / albo migającego światła. Czasem zdarza się, iż widzimy martwy pkt. / / albo zamazują nam się krawędzie.
Zmęczenie i niepokój.
Trudności w komunikacji i zrozumieniu ludzi. Czasem mogą zdarzyć się trudności w mówieniu.
Sztywność karku.
Zawroty głowy, brak czucia w rękach / / albo nogach. W niektórych sytuacjach może dochodzić do zaburzeń równowagi.
Biegunka i nudności – te symptomy regularnie występują razem z migreną / / albo poprzedzają ją.
krok 4
Stwórz plan radzenia sobie z migreną.
Uniknięcie wszystkich bólów głowy prawdopodobnie nie jest możliwe, lecz warto nauczyć się szybkiego reagowania na nie i starać się je zwalczyć. Istnieje gdyż sposobność pomniejszenia szans na wystąpienie migreny przez podjęcie działań, gdy tylko zaobserwujemy pierwsze jej symptomy. Poniżej znajdziesz kilka propozycji, które prowadzą do zmiany stylu życia, w celu zminimalizowania ryzyka migreny.
sporo z nich korzystnie wpłynie również na twoje ogólne zdrowie.
Przeglądnij swój dziennik i sprawdź czy nie pojawia się tam jakiś model. Jakie czynniki są ściśle powiązane z wystąpieniem migreny? Co może mieć na nią wpływ?
Czy istnieją jakieś szczególne pory dnia / / albo dni tygodnia, a nawet pory roku, w których pojawia się więcej problemów ze zdrowiem niż zwykle?
Wypisz rzeczy, które twoim zdaniem przyczyniają się do migreny i których powinnaś unikać. Wprowadź plan w życie i postępuj ściśle wg niego. Zapamiętaj wyniki i zrób wszystko, co przyczyni się do pomniejszenia nasilenia bólów.
krok 5
Unikaj żywności, która wywołuje problem i jedz tylko sprawdzone produkty.
jeżeli ustalisz, które produkty przyczyniają się do pojawienia się / / albo nasilenia bólów migrenowych, wyeliminuj je ze swojej diety / / albo co najmniej ogranicz ich spożycie do minimum. Zwróć uwagę jak ta zmiana wpłynęła na ciebie. Należy pamiętać, iż nie u wszystkich ta sama żywność wywołuje taką sama reakcje. Zwróć uwagę jak działa ona na ciebie.
Zwróć uwagę na produkty, które spożywasz i upewnij się, iż ci nie szkodzą. Usuń z diety te z nich, które prowadzą do bólów migrenowych. Trudno określić czy dana żywność wywołała ból głowy, czy także nie, dlatego warto testować poszczególne produkty pojedynczo, badając równocześnie reakcję organizmu.
Przestrzegaj zdrowej i dobrze zbalansowanej diety składającej się z owoców, warzyw, wytwórów pełnoziarnistych i pokarmów o wysokiej zawartości zdrowego białka. Jedz wiele ciemnozielonych warzyw, takich jak brokuły i szpinak, i wytwórów tych jak jajka, jogurty czy mleko o niskiej zawartości tłuszczu. Zawierają one witaminę B, która zapobiega występowaniu migreny.
Jedz produkty bogate w magnez, który rozszerza naczynia krwionośne i zapewnia poprawne funkcjonowanie komórek ciała. Produkty bogate w magnez to: orzechy, migdały, orzechy nerkowca, ziarna zbóż, kiełki pszenicy, ziarna soi i
sporo różnych warzyw.
Tłuste ryby pomagają zapobiegać migrenie. Jedz tłuste ryby trzy razy w tygodniu, by zwiększyć spożycie kwasów omega-3 i innych kwasów tłuszczowych.
Nie opuszczaj posiłków, a w szczególności śniadania. Głód może przyczynić się do wystąpienia migreny. Jedz mniejsze posiłki, lecz częściej, dzięki czemu unikniesz wahań poziomu cukru we krwi.
Pij wiele wody, by utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu.
krok 6
Unikaj kofeiny.
Kofeina jest jednym z w najwyższym stopniu powszechnych sprawców migreny. W niektórych sytuacjach oczywiście kofeina, może nie mieć żadnego wpływu na tę dolegliwość.
jeżeli często przyjmujesz kofeinę i podejrzewasz, iż to ona może być przyczyną bólu głowy, postaraj się stopniowo od niej uwolnić. Niektórzy uważają, iż wypicie kawy przy pierwszych oznakach migreny może złagodzić jej symptomy / / albo kompletnie ją zatrzymać. W tym przypadku korzystny wpływ mogą mieć również przeciwbólowe leki zawierające kofeinę.
Zapisuj spożycie napojów i żywności zawierającej kofeinę w swoim dzienniczku. Postaraj się kompletnie ją wyeliminować i sprawdź jak to na ciebie wpłynie.
krok 7
często kładź się spać.
Zarówno za niewiele, jak i zbyt
sporo snu może powodować migrenę. Zwróć uwagę kiedy najlepiej się wysypiasz i zaplanuj w ten sposób swój plan dnia. Zawsze staraj się kłaść spać i budzić się o wyznaczonej, stałej porze. Zaburzenia harmonogramu snu to powód bólu głowy u wielu osób cierpiących na migrenę.
krok 8
Ogranicz spożycie alkoholu.
Alkohol może wywoływać kaca nawet u tych osób, które nie cierpią na migreny. U osób cierpiących na migrenę alkohol, a w szczególności piwo i czerwone wino, może powodować ból głowy, nudności i inne symptomy migreny, które mogą utrzymywać się nawet poprzez kilka najbliższych dni. Po części odbywa się tak wskutek obecności w takich produktach tyraminy. Okazuje się jednak, iż na niektóre osoby cierpiące na migrenę alkohol w ogóle nie wpływa, inne zaś nie tolerują go nawet w najmniejszych ilościach. Wykorzystaj swój dziennik, by określić próg tolerancji, a w przypadku potrzeby kompletnie unikaj wytwórów alkoholowych.
krok 9
Naucz się panować nad stresem / / albo unikaj go.
Od dawna wiadomo, iż stres może wywoływać migreny i napięciowe bóle głowy. Zacznij panować nad stresem przez wykorzystywanie technik relaksacyjnych i pozytywne myślenie. Z czasem będziesz w stanie zapobiec wystąpieniu migreny. Gdy migrena już się rozpoczęła, zrelaksuj się korzystając ze sprawdzonych metod.
krok 10
Unikaj intensywnych bodźców.
Jasne / / albo pulsujące światło może czasami spowodować migrenowe bóle głowy. Zakładaj okulary przeciwsłoneczne w słoneczne dni (zarówno w lecie, jak i w zimie), gdyż światło odbijające się od śniegu, wody czy budynku może spowodować pierwsze symptomy migreny. Okulary przeciwsłoneczne powinny mieć dobrej jakości szkła z bocznymi osłonami. Dla niektórych osób cierpiących na migrenę najlepsze będą soczewki w kolorze zielonym / / albo niebieskim.
W czasie oglądania TV czy tez korzystania z komputera pozwól co jakiś czas odpocząć swoim oczom. Dostosuj odpowiednią jasność i kontrast na ekranie telewizora i monitorze komputera.
jeżeli korzystasz ze sprzętu, na którym odbija się wpadające do pomieszczenia światło, załóż na niego specjalna osłonę z filtrami / / albo zamontuj na oknach żaluzje.
Innego rodzaju bodźce, takiej jak mocny zapach, również mogą wywoływać migrenę. Gdy już określisz, jaki zapach wywołuje u ciebie ból głowy (zapach farby, perfum), staraj się go unikać.
krok 11
Ćwiczenia.
Regularne ćwiczenia przyczyniają się do pomniejszenia częstotliwości wystąpienia migren. odbywa się tak prawdopodobnie dlatego, iż wysiłek fizyczny pomaga nam zredukować stres i poprawia nastrój. Pamiętaj jednak o tym, iż nagły i zbyt intensywny wysiłek może spowodować migrenę, zatem nie przesadzaj. Nie zapomnij o odpowiedniej rozgrzewce i odpowiednim nawodnieniu organizmu przed i po wysiłku. Unikaj wykonywania ćwiczeń w szczególnie gorące dni i przy niskich temperaturach. Staraj się zachować własne ciało w dobrej formie. Zła kondycja może powodować różnego rodzaju bóle, w tym migrenowe bóle głowy.
krok 12
Nawilżaj powietrze.
Suche powietrze może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia migreny, gdyż znajduje się w nim spora liczba jonów dodatnich, które podnoszą poziom serotoniny - neurotransmitera, którego liczba wzrasta w momencie migreny. Otwórz zatem okno / / albo drzwi i umieść w pomieszczeniu, w którym regularnie przebywasz nawilżacz / / albo jonizator powietrza.
krok 13
Pomyśl dwa razy zanim przyjmiesz żadne leki hormonalne.

sporo kobiet cierpi na migrenę i jest bardziej narażonych na bóle głowy i nudności przed / / albo w trakcie miesiączki, w momencie ciąży / / albo menopauzy. Naukowcy uważają, iż może to być powiązane ze zmianami poziomu estrogenów w organizmie. Środki antykoncepcyjne zawierające wysoką dawkę estrogenów i hormonalne terapie zastępcze mogą u wielu kobiet potęgować ten problem.
jeżeli jesteś w trakcie przyjmowania środków hormonalnych i zauważyłaś przyrost częstotliwości i intensywności bólów migrenowych, zaprzestań ich stosowania.
Pamiętaj jednak, iż nie to jest w ogóle takie proste. Niektóre kobiety uważają gdyż, iż leki te zmniejszają częstotliwość występowania migreny. Inne znów twierdzą, iż migreny nasilają się tylko wówczas, gdy następuje tydzień przerwy w zażywaniu środków antykoncepcyjnych. Porozmawiaj z lekarzem na temat wszystkich możliwych rozwiązań tego problemu.
Kobiety, u których migreny są ściśle powiązane z wystąpieniem miesiączki, mogą zmniejszyć ich nasilenie przyjmując niektóre leki dostępne bez recepty. Zapytaj lekarza o takie leki i ich dawkowanie.
krok 14
Postaw na profilaktykę.

jeżeli cierpisz na częste / / albo ciężkie migreny (więcej niż jeden atak migreny w ciągu tygodnia), zapytaj lekarza o leki, które mogłyby ci pomoc. Leki takie dostępne są wyłącznie na receptę i

sporo z nich może powodować poważne konsekwencje uboczne, zatem powinny być one przyjmowane tylko pod nadzorem lekarza. Istnieje wielka liczba leków przeznaczonych do zapobiegania i zwalczania migreny, co jest potwierdzeniem faktu, iż jej powody mogą być bardzo różne. Znalezienie odpowiedniego i skutecznego leku zapobiegawczego może ci zając nieco czasu. Najskuteczniejsze leki na migrenę to:
Leki działające na układ sercowo-naczyniowy, w tym beta-blokery (na przykład Propranolol, Atenolol), blokery kanału wapniowego (((na przykład Werapamil) i leki przeciw nadciśnieniu (((((na przykład Lizynopryl, Kandesartan).
Tryptany to następna grupa leków, które mogą być służące w zapobieganiu migrenie. Działają one na receptory, które stymulują nerwy docierające do naczyń krwionośnych. Leki te nie powinny być przyjmowane poprzez osoby cierpiące na choroby serca i dławice piersiową, gdyż obkurczają one naczynia krwionośne.
Leki przeciwpadaczkowe takie jak kwas walproinowy i topiramat. Zachowaj jednak ostrożność, bo kwas walproinowy może wywołać uszkodzenie mózgu i zaburzenia cyklu mocznikowego.

jeżeli po przyjęciu tego leku pojawiły się jakieś nieoczekiwane reakcje organizmu, należy zaprzestać jego przyjmowania i natychmiast skontaktować się ze specjalistą. Dzięki szybkiej reakcji zatrzymasz postęp choroby, zanim wkroczy ona w bardzo poważne stadium.
Leki przeciwdepresyjne, w tym trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD), takie jak Amitryptylina i nowsze selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), takie jak Fluoksetyna (Prozac) w wielu sytuacjach okazały się bardzo skuteczne.
krok 15
Przyjmuj suplementy dostępne bez recepty.
Leki na receptę nie są jedynymi skutecznymi środkami zaradczymi, zmniejszającymi nasilenie i częstotliwość występowania migren. Niektóre zioła i minerały również są pomocne w zwalczaniu ataków migreny. Pamiętaj jednak, aby skonsultować się z lekarzem, zanim przyjmiesz żadne zioła / / albo suplementy, szczególnie

jeżeli równocześnie stosujesz leki na receptę.
Magnez – naukowcy odkryli mocne powiązanie między niedoborem magnezu, a atakami migreny. Niektóre badania potwierdziły, iż regularne spożywanie magnezu może być korzystne dla osób cierpiących na migreny. Zanim jednak zdecydujesz się na przyjęcie doustnych suplementów magnezu, pamiętaj aby poradzić się lekarza.
Niektóre zioła, takie jak wrotycz, lepiężnik czy korzeń kudzu również wykazują właściwości zapobiegające migrenie. Jednakże tego typu suplementy nie powinny być przyjmowane poprzez kobiety w ciąży.
Badanie wykazały, iż codzienne przyjmowanie 100 mg suplementu zawierającego koenzym Q10 to efektywny sposób na pomniejszenie częstotliwości migreny.
U niektórych pacjentów przyjmowanie wysokich dawek ryboflawiny (wit. B2) jest również bardzo skuteczne w zapobieganiu migrenom.

Lekarz Ginekolog: JAK ZAPOBIEGAĆ MIGRENIE; WIE UM ZU VERHINDERN MIGRÄNE; HOW TO PREVENT MIGRAINE;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.