Leczenie Jak nauczyć się słuchać przyczyny. Co znaczy tych, którzy tylko potrafią mówić. Ciężko.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak nauczyć się słuchać?

Definicja z ang. How to learn to listen, z niem. Wie lernt man zu hören.

Co to znaczy: Wydaje się, iż ludzie podzielone są na tych, co umieją świetnie słuchać i na tych, którzy tylko potrafią mówić. Ciężko połączyć dwie osoby, które lub tylko mówią lub tylko słuchają. Brak wówczas dialogu, który potrzebny jest w prawidłowej komunikacji. Znam ludzi, którzy znani byli z obłędnego gadulstwa, lecz nauczyli się słuchać innych. Sporo osób dzwoni teraz do nich po radę czy zwierza się ze swoich problemów. Jeśli wydaje ci się, iż nie potrafisz słuchać innych i koniecznie chcesz to zmienić przeczytaj kilka moich porad jak temu zaradzić.
krok 1
Dbaj o to, co druga osoba ma do powiedzenia
Jest ci niezwykle trudno słuchać kogoś, kto cały czas narzeka, zwyczajnie nie interesują cię te problemy. Nie jest trudno zauważyć jak druga osoba ma gdzieś to, co właśnie mówimy. Nie chcesz przecież nikogo urazić. Spróbuj wczuć się w sytuację drugiej osoby, postaraj się ją zrozumieć z pewnością łatwiej będzie ci się skoncentrować na tym, co mówi.
krok 2
Zainteresuj się, co mówią inni
Wzbudź w sobie ciekawość, co mówią inni. Oczywiście nie chodzi tu o plotki zasłyszane w sklepie spożywczym czy na przystanku autobusowym. Ludzie mówią o różnych rzeczach: o polityce, nauce, nowinkach technicznych. Może ci się to przydać do pracy, szkoły czy na spotkanie towarzyskie, na którym możesz zabłysnąć ciekawym tematem. Taka ciekawość pomaga uczyć się jak słuchać innych.
krok 3
Skoncentruj się na tym, co ktoś mówi
Czasem ciężko skupić się na tym, co mówią inni. Niby słuchasz, lecz twoje myśli błądzą bardzo daleko. Musisz się wysilić i skoncentrować. Odpychaj nachodzące cię refleksje. Możesz spróbować patrzyć się na usta rozmówcy bo niekiedy to także pomaga.
krok 4
Zadawaj pytania
Zadawanie pytań osobie, która mówi pozwoli skoncentrować ci się na opowiadanej historii. Potakiwanie nie jest dobrym metodą bo w pewnym momencie możesz odpłynąć. Wiem o tym idealnie, ponieważ zdarzyło mi się kilka razy w trakcie rozmowy telefonicznej. Miałam istotne zajęcie, na którym musiałam się skupić a nie wypadało mi przerwać rozmowy. Potakiwałam poprzez cały czas i tak naprawdę całkowicie nie miałam definicje, o czym mówi mój rozmówca. Trwało to do czasu, kiedy na koniec rozmowy dostałam pytanie, na które w żaden sposób nie umiałam odpowiedzieć. Oczywiście pytanie dotyczyło tego, o czym miałam słuchać. Tak głupio zrobiło mi się w tej sytuacji iż od tamtego czasu nie potakuję, a gdy moje myśli zaczynają krążyć gdzieś indziej zadaje pytanie, bądź rzucam jakąś konkluzję do tematu rozmowy.
krok 5
Bądź wypoczęty
Brak snu i ogólne zmęczenie potrafi rozkojarzyć i sprawiać trudność ze skupieniem. Ciężko wówczas myśleć a co dopiero słuchać uważnie. Jeśli zapowiada się spotkanie, na którym trzeba będzie słuchać to przygotuj się. Mocna kawa bądź krótka drzemka postawią cię na nogi i pozwolą uzyskać miano dobrego słuchacza.
krok 6
Notuj
Ta sposób sprawdza się przede wszystkim, jeśli jesteś na jakimś wykładzie czy szkoleniu. Na spotkaniu z przyjacielem notowanie tego co mówi byłoby dość niezręczne.
krok 7
Unikaj rzeczy, które cię rozpraszają
Ciężko się skupić jak wszystko wokół cię rozprasza. Właśnie prowadzisz rozmowę a tu zza okna dobiegają dźwięki robót drogowych, szczeka pies a telefon nie przestaje dzwonić. Sporo sytuacji potrafi rozproszyć nasze myśli. Wiesz, co na ciebie działa w najwyższym stopniu. Czy to bałagan w pomieszczeniu, w którym rozmawiasz, widok z okna, któremu nie możesz się oprzeć. Rozwiązanie jest jedno – musisz unikać takich miejsc czy sytuacji, które psują twoją koncentrację.
Wskazówki i ostrzeżenia
Mam nadzieję, iż te siedem powyższych sposobów pozwoli stać ci się lepszym słuchaczem. Pamiętaj także, iż nie da się być świetnym kompanem do rozmów 24h na dobę poprzez 7 dni w tygodniu, ponieważ każdy ma lepsze i gorsze dni. Może ty masz jakieś interesujące pomysły jak stać się świetnym słuchaczem?
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.