Leczenie Jak radzić sobie z nałogami przyczyny. Co znaczy znajduje się w sidłach nałogu. Istnieje.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak radzić sobie z nałogami?

Definicja z ang. How to deal with addictions, z niem. Wie mit Sucht zu behandeln.

Co to znaczy: Nałóg to potworna kwestia. W dzisiejszych czasach co druga osoba na świecie znajduje się w sidłach nałogu. Istnieje bardzo sporo jego rodzajów, ponadto bardzo trudno sobie z nim poradzić. Jak to zrobić? Dowiesz się czytając ten artykuł.
krok 1
Po pierwsze musisz uświadomić sobie, iż masz nałóg. Nie możesz wypierać ze swojej psychiki, iż to tylko częściowe, czy tylko przypadkowe zajście. Nie możesz siebie oszukiwać, ponieważ to tylko zaszkodzi w czasie Twojej terapii. Szczerość ze samym sobą w czasie ciężkiej walki z nałogiem to podstawa. Przyznaj się przed samym sobą, iż robisz źle a co najważniejsze zadaj sobie pytanie dlaczego to robiłeś. W początkowej fazie większość ludzi popada w nałóg, gdyż czerpało z niego przyjemność. Potem ludzie już zwyczajnie nie mogą się powstrzymać i wirują w błędnym kole.
krok 2
Każdy nałóg jest jednakowo poważny, niezależnie czy pijesz litrami kawę, czy wódkę. I jedno i drugie sieje spustoszenie nie tylko w Twoim organizmie, lecz także w psychice. Przypomnij sobie jakie były początki Twojego nałogu. Co czułeś, kiedy dopiero zaczynałeś. Na pewno nie byłeś świadomy tego co się zdarzy. Pomimo wszystko nie wolno się obwiniać. Poczucie winy nie pozwoli nam dźwignąć brzemienia tego nałogu. Warto powiedzieć sobie „Co się stało to się nie odstanie, lecz od dziś zaczynam ciężką pracę nad sobą”. To już drugi krok ku skutecznej terapii, zaraz po przyznaniu się do winy.
krok 3
Zrób listę sytuacji, gdzie najchętniej sięgasz po własną używkę. Na pewno będą to w większości sytuacji stresowe. Następnie staraj się takich sytuacji unikać. Z pewnością będzie to trudne zadanie. Jeżeli już w stu procentach jesteś pewien, iż nie będziesz mógł uniknąć danej sytuacji, postaw sobie warunek - jeżeli wytrzymasz i w czasie tej sytuacji nie sięgniesz po używkę, fundujesz sobie wizytę u fryzjera czy nowy ciuch (wszystko to co sprawia Ci przyjemność, oczywiście prócz używki!).
krok 4
W trakcie terapii warto także uczęszczać na spotkania z psychologiem. Pomogą one otworzyć Ci się na swój problem i racjonalnie ocenić jego skalę. Nie załamuj się , kiedy dowiesz się, iż dużo pracy czeka przed Tobą. Przecież efekt zdobyty lekką ręką nie cieszyłby tak samo mocno jak ten, na który ciężko zapracowałeś. Pracuj nad sobą, przełamuj następne bariery psychiczne. To pomoże Ci nie tylko zniwelować Twój nałóg, lecz również wady Twojego charakteru. Ta robota na pewno opłaci Ci się i zaprocentuje w następnych latach!
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.