Leczenie Jak walczyć z natręctwami przyczyny. Jak leczyć sprawdzanie po kilkanaście razy przed.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak walczyć z natręctwami?

Definicja z ang. How to fight compulsions, z niem. Wie zu kämpfen Zwäng.

Jak leczy PSYCHOLOG w przypadku JAK WALCZYĆ Z NATRĘCTWAMI: Aż co trzeci człowiek posiada jakieś natręctwa. To są różnego rodzaju tiki, sprawdzanie po kilkanaście razy przed wyjściem czy gaz jest zakręcony lub ciągłe nerwowe poprawianie włosów. Natręctwa są raczej metodą radzenia sobie ze stresem w trudnych przypadkach. Takie przyzwyczajenia mogą zatruć życie, ale istnieje kilka sposobów jak można sobie z nimi poradzić. Więcej na ten temat dowiesz się czytając ten artykuł.
krok 1
Gdy masz zwyczaj sprawdzania czegoś po kilkanaście razy - zadaj sobie pytanie: dlaczego to robisz? Zwykle człowiekowi wystarcza jedno albo maksymalnie dwa sprawdzenia, by upewnić się, iż wszystko jest w porządku. Takie zachowanie może być symptomem tego, iż bardzo boisz się pomyłki i iż nie ufasz sobie. Skoro sprawdziłaś raz i zobaczyłaś, iż wszystko jest w porządku, to przy następnej chęci ponownego sprawdzenia powiedz sama do siebie „Dlaczego sobie nie ufam? Przecież widziałam, iż wszystko jest w porządku”. Postój chwilę w miejscu, gdzie naszła Cię ochota na ponowną kontrolę i oddychaj głęboko. Gdy dojdą do Ciebie zdania, które wypowiedziałaś, odejdź spokojnie do swoich zajęć. Rób tak do skutku, nawet jeżeli miałoby Ci to zająć kilkanaście min..
krok 2
jeżeli masz wyuczony gest, którego używasz w nerwowych przypadkach, na przykład „strzelanie palcami” czy ciągłe poprawianie włosów, to musisz się nauczyć radzić sobie ze stresem w inny sposób. Gdy coś Cię zdenerwuje, a Ty poczujesz nieodpartą chęć użycia swojego natręctwa, zaciśnij pięść z całej siły i wyładuj w ten sposób własne emocje. Ściskaj pięść do chwili, aż ochota na wykonanie tiku minie. Możesz także posiłkować się antystresową „gniotką”, którą można ściskać w dłoni wtedy, gdy się denerwujesz.
krok 3
Niezłą metodą walki z natręctwami jest tez samopoznanie. Wypisz na kartce wszystkie sytuacje, gdzie zwykle wykonujesz tik i noś ją zawsze przy sobie. Kolejnym krokiem będzie unikanie takich sytuacji. jeżeli pewnych sytuacji nie możesz uniknąć, wyładowuj stres w inny sposób, jeżeli będziesz wiedziała, iż dana przypadek zaraz nastąpi. Staraj się głęboko oddychać i skupić się tylko na swoim oddechu. Wypełnij własne zadanie w danej sytuacji i jak najszybciej stamtąd wyjdź. Gdy będziesz czuła się na tyle silna, aby stawić tej sytuacji czoło poprzez dłuższy czas - rób to. Pamiętaj jednak, aby nie „rzucać się” od razu na tak zwany głęboką wodę. Tutaj istotna jest systematyczna robota nad sobą. Korzystając z techniki „małych kroczków”, powoli dojdziesz do celu.

Lekarz Psycholog: JAK WALCZYĆ Z NATRĘCTWAMI; WIE ZU KÄMPFEN ZWÄNG; HOW TO FIGHT COMPULSIONS;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.