Leczenie Jak dbać o środowisko przyczyny. Jak leczyć deszcze, niszczenie warstwy ozonowej, globalne.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak dbać o środowisko?

Definicja z ang. How to care for the environment, z niem. Wie für die Umwelt zu schonen.

Jak leczy PSYCHIATRA w przypadku JAK DBAĆ O ŚRODOWISKO: Rzeczy takie jak ciągłe zmiany klimatu, zanieczyszczenia powietrza, kwaśne deszcze, niszczenie warstwy ozonowej, globalne ocieplenie i przyrost ubóstwa, dają nam do zrozumienia, iż niepoprawnie z nich korzystamy. Wyobraź sobie, pewnego dnia wychodzisz z domu i wszystko co widzisz to kłęby czarnego dymu i jakichkolwiek drzew. Wszystko co słyszysz to dźwięk samochodów, a nie śpiew ptaków. Nie czujesz zapachu kwiatów, tylko zapach benzyny. Czy takiego chcesz życia? By zmniejszyć ten problem, musisz postarać się być bardziej oszczędnym. Oto kilka pomysłów, jak zadbać i własne środowisko.
krok 1
Odłącz z prądu wszystkie urządzenia zużywające energie elektryczną.
Spraw, aby wyłączanie wszystkich urządzeń elektrycznych, gdy wychodzisz z pokoju, stało się twoim nawykiem. Jeżeli nie będziesz ich uruchamiać w ciągu najbliższych 36 godz., odłącz je od źródła zasilania. Nawet jeżeli urządzenie jest wyłączone, nadal może pobierać prąd. Zaoszczędzisz dlatego setki złotych, które będziesz mogła przeznaczyć na cele charytatywne albo kupisz sobie coś ładnego.
Listwy zasilające to bardzo pomocny sprzęt dla twojego domu. Możesz podłączyć do nich wszystkie urządzenia – komputer, fax, drukarka, modem albo także toster, mikrofalówka, ekspres do kawy. Po zakończeniu korzystania z tych urządzeń zwyczajnie wyłącz listwę dzięki przycisku.
Istotne jest, by pamiętać, iż wszystkie urządzenia typu telefon komórkowy, laptop czy ładowarki pobierają energie nawet po zakończeniu ładowania albo po odłączeniu urządzenia i pozostawieniu wtyczki w gniazdku. Pamiętaj zatem, aby za każdym razem wyciągać ładowarki z prądu albo zwyczajnie wyłączać listwę.
krok 2


Energia słoneczna

Wykorzystaj odnawialne źródła energii.
W Stanach Zjednoczonych Ameryki ok. 71% energii elektrycznej jest produkowana z powodu spalania paliw kopalnych. Spalanie węgla albo innych paliw emituje gazy cieplarniane, wywołując zanieczyszczenie środowiska. Wykorzystując energie odnawialną jako podstawowe źródło energii zmniejszamy liczba zanieczyszczeń emitowanych poprzez nasze gospodarstwo. Sporo przedsiębiorstw oferuje nam dostarczenie energii z odnawialnych źródeł, jednak czasem za nieco wyższe stawki. Warto również rozważyć zakup paneli słonecznych, które stają się aktualnie coraz tańsze i bardziej dostępne. Skontaktuj się z lokalnym dostawcą, który na pewno odpowie na każde twoje pytanie.
krok 3
Zachęcaj lokalne władze do wsparcia ochrony środowiska i rozpowszechnienia odnawialnych źródeł energii.
krok 4


Kapiący kran

Sprawdź krany i wszystkie urządzenia, które pobierają wodę bezpośrednio ze źródła.
jeżeli twoje zawory nie są szczelne, napraw je albo co najmniej podstaw pod kran pojemnik, do którego woda mogłaby skapywać. Wykorzystaj te wodę. by sprawdzić szczelność spłuczki w toalecie, wlej do znajdującej się w niej wody kilka kropli mocnego koloru barwnika. Odczekaj 10 min. i sprawdź czy bez spłukiwania barwnik nie dostał się do toalety.
jeżeli woda w toalecie jest zabarwiona, napraw spłuczkę.
krok 5
Zakręć wodę, gdy jej nie używasz.
Po co wylewać wodę, gdy jest nam niepotrzebna? Postaraj się, aby stało się to twoim nawykiem.
jeżeli zapomnisz kilka razy, nic się nie stanie. Jednak
jeżeli notorycznie się to powtarza, zawieś na ścianie karteczkę z napisem "Zakręć kran! Nie marnuj wody!". Odnosi się to do golenia, mycia zębów, a nawet w czasie prysznica.
krok 6
Unikaj stosowania zmiękczaczy do wody na bazie soli.
Zanieczyszcza ona wodę, a jej usuwanie wymaga nakładu wielu energii.
jeżeli masz twardą wodę, wykorzystaj lepiej elektroniczne urządzenia do usuwania kamienia.
krok 7


Baterie

Używaj akumulatorów zamiast jednorazowych baterii.
Baterie nie tylko zajmują wiele miejsca na składowisku odpadów (nie mogą zostać spalone), lecz znajdujący się w nich kwas może wyciekać do gruntu, powodując poważne jego zanieczyszczenie. Korzystaj z urządzeń zasilanych bateriami, tylko wówczas, gdy naprawdę musisz.
jeżeli masz wybór, podłącz urządzenie do prądu zamiast zasilać go bateriami.
krok 8
Zainstaluj w domu spłuczki do toalety o niskim przepływie albo umieść w zbiorniku cegły.
Cegły znajdujące się na dole zmniejszą pojemność zbiornika, co pozwoli na mniejsze zużycie wody do napełnienia spłuczki. Spróbuj również wyregulować odpowiedni dla ciebie poziom wody w spłuczce. Niektóre toalety mają sposobność korygowania położenia pływaka.
krok 9


Liście zammiast papieru toaletowego

Używaj tylko tyle papieru toaletowego, ile jest ci potrzebne.
Nie musisz zużywać na raz całej rolki. Zachowaj rozsądek. To samo dotyczy stosowania ręczników papierowych. by chronić lasy przed ich wycięciem, kupuj tylko papier wykonany z makulatury.
krok 10
Organizuj przejazdy do szkoły albo pracy.
Zamiast jeździć każdy swoim samochodem, wybierzcie się jednym albo
jeżeli jest was więcej zamówcie autobus. dlatego zaoszczędzisz czas i kapitał wydane na benzynę. Możesz również wykorzystać do tego celu wykorzystać hybrydy albo inne samochody, które zużywają mniej paliwa.
krok 11
Zaplanuj wszystkie sprawunki i zlecenia, by uniknąć krążenia w kółko.
Brak organizacji sprawi, iż stracisz więcej czasu i zużyjesz więcej paliwa. Pogrupuj wycieczki na krótsze i te nieco dłuższe. Zapobiegnie to wystygnięciu silnika, a odpalanie samochodu na zimnym silniku skutkuje większe zanieczyszczenie środowiska.
krok 12


Manifestujący w obronie środowiska rowerzyści

Zainwestuj w dobry rower i kask.
Używaj ich, gdy wybierasz się gdzieś stosunkowo niedaleko. Możesz również kupić bagażnik do roweru albo koszyk na zakupy. Nabierz nawyku jazdy na rowerze. dlatego nie tylko zadbasz o środowisko, lecz dodatkowy ruch sprawi, iż poczujesz się lepiej.
krok 13
Unikaj używania jednorazowych elementów.
Wszystko, co użyje się tylko kilka razy i wyrzuca się do śmieci, spędza potem sporo lat na składowisku. Możesz tego uniknąć przez noszenie prze sobie torby na zakupy, sztućców czy kubka. Trzymaj je w samochodzie.
krok 14
Kiedy tylko możesz, unikaj używania plastikowych rzeczy (jednorazowe kubki, sztućce, talerzyki, worki plastikowe, inne elementy z tworzyw sztucznych).
Tworzywo takie nigdy się nie rozłoży i prowadzi do zatrucia i śmierci wielu stworzeń morskich. Poszukaj w swojej okolicy metody na utylizacje plastikowych rzeczy. Zamiast plastikowych woreczków, do przechowywania żywności używaj pojemników wielokrotnego użytku.
krok 15
Używaj hybryd.

jeżeli jesteś w trakcie poszukiwań nowego samochodu, zwróć uwagę na coraz bardziej popularne hybrydy. Istnieje sporo odmian hybryd na rynku – od małych sedanów do dużych SUV-ów. Tego typu pojazdy nie tylko emitują mniej szkodliwych substancji do powietrza, lecz również dzięki nim zaoszczędzisz nieco pieniędzy.
krok 16
Rozważ stosowania pieluch z tkaniny.
Przebyły one długą drogę, nosiły je niemal wszystkie poprzednie pokolenia. aktualnie na rynku dostępnych jest sporo rodzajów tych pieluch, a specjalna folia chroni ciuchy przed przemoczeniem. Zaoszczędzisz dorobek (szczególnie, gdy masz więcej niż jedno dziecko), twoje dziecko nie będzie miało styczności z potencjalnie niebezpiecznymi chemikaliami i zrobisz coś dobrego dla naszej planety.
krok 17


Kubeczki menstruacyjne

w czasie miesiączki stosuj kubeczki menstruacyjne albo wielokrotnego użycia wkładki.
Ponowne użycie tego typu rzeczy może brzmieć okropnie, lecz wyobraź sobie zebrane w jednym miejscu wszystkie podpaski i tampon, które zużyłaś w swoim życiu.

jeżeli z jakichś powodów nie możesz używać tego typu ochrony, rozważ użycie tamponów i wkładek wykonanych z niewybielanej bawełny organicznej i wykorzystywanie tamponów bez aplikatura. To lepsze rozwiązanie dla twojego zdrowia i naszej planety.
krok 18
Kup starą tradycyjna suszarkę do ubrań.
dlatego twoje ubrania będą świeżo i ładnie pachniały, a dodatkowo jest ona przyjazna dla środowiska.

jeżeli używasz suszarki mechanicznej, sprawdź czy odpowietrznik jest czysty.
krok 19
Zacznij używać żarówek energooszczędnych.
Chociaż kosztują one nieco więcej, są znacznie trwalsze od szablonowych żarówek, wykorzystując przy tym tylko 1/4 energii. Są one droższe, lecz działają znacznie dłużej, więc ten koszt na pewno ci się opłaci.
krok 20
Współpracuj z sąsiadami.


jeżeli lokalny pkt. recyklingu znajduje się w znaczniej odległości od twojego domu, zbierz śmieci od sąsiadów i wywieź je na miejsce jednym samochodem. Garaż do dobre miejsce na przechowywanie odpadów, dopóki nie zostaną one wywiezione. Możecie również podzielić się rodzajem wywożonych surowców, takich jak papier, plastik, szkło, metal, i tym podobne
krok 21
Oszczędzaj wodę.
Bierz krótsze prysznice, napełniaj wodę tylko do 1/4 albo 1/3 wysokości. Uruchamiaj zmywarkę tylko wówczas gdy jest już pełna.


jeżeli to możliwe ponownie wykorzystaj wodę, pamiętaj jednak aby uprzednio ją przegotować.


jeżeli myjesz swój samochód, zaparkuj go na trawniku, użyj do wykonania tej czynności wiadra i gąbki. Do płukania samochodu użyj węża.


jeżeli posiadasz basen albo oczko, nakryj je.
dlatego ograniczysz mechanizm parowania wody i nie będzie zmniejszała się jej liczba. W kranach zamontuj specjalne przyjazne środowisku baterie.
krok 22


Kompost w ogrodzie

Kompost.
Zaznacz miejsce na swoim podwórku, gdzie mogłabyś wrzucać odpady, skórki owoców i niezjedzoną żywność. Znajdź organizmy, które odpowiedzialne są za rozkładanie odpadów i produkcje urodzajnych gleb. Trzymaj swój kompostownik z dala od źródeł wody.


jeżeli to możliwe odgrodź go od trawnika, by uniknąć bałaganu.
krok 23
Kupuj odzież stosowaną albo


jeżeli twój sąsiad ma dziecko o rok starsze od twojego, zapytaj czy nie mogliby podsyłać ci starych ubrań.
W domach towarowych można również znaleźć sporo ubrań z ekologicznych tkanin. Wykonane są one z ekologicznej bawełny albo innych przyjaznych środowisku tkanin. Tego typu ubrania są w dzisiejszych czasach bardzo modne.
krok 24
Ogranicz prenumeraty.



jeżeli posiadasz prenumeratę kilku niepotrzebnych magazynów, zadzwoń do redakcji i poproś o wstrzymanie wysyłania. W ten sposób ocalisz sporo drzew i zaoszczędzisz sporo ropy. Wszystkie te rzecz są gdyż wykorzystane w czasie produkcji magazynu i dostarczenia go do ciebie. Pamiętaj o recyklingu starych gazet, których już nie potrzebujesz.
krok 25


Okna na dachu

Świetliki w dachu.
Okna na suficie dostarcza do twojego pomieszczenia więcej światła, zmniejszając przy tym zużycie energii elektrycznej. Niektóre z nich mogą nawet przekształcać energię świetlną w elektryczną.
krok 26
Dołącz do lokalnego punktu obrotu rzeczami używanymi.
Oferują one niechciane albo niepotrzebne komuś rzeczy za darmo. Nie wyrzucaj niechcianych rzeczy na śmietnik, oddaj je komuś, kto będzie ich potrzebował.
dlatego uszczęśliwisz kogoś, a i ziemia będzie szczęśliwsza.
krok 27
Nie używaj pestycydów, herbicydów i innych chemikaliów.
Pestycydy zabijają w ciągu roku setki ptaków i innych gatunków zwierząt.



jeżeli masz w ogródku niepożądane chwasty, wyrwij je. Sadź rośliny okrywowe albo stosuj ściółkę do zwalczania chwastów albo ograniczenia parowania.



jeżeli jesteś ogrodnikiem, poszukaj alternatywnych sposobów na pokonywanie szkodników. Zmniejsz albo wyeliminuj konieczność stosowania związków chemicznych.
krok 28


Szklana butelka

Butelki szklane ponownego użycia.
Kupuj szklane butelki i używaj je poprzez długi czas. Nie będą one gnić i psuć się jak plastik. Możesz zmniejszyć liczba butelek na wysypisku, używając w ciągu tygodnia jednej szklanej butelki zamiast 30 plastikowych. Butelki szklane są zdrowe. Plastikowe, nie! Wszystkie substancje chemiczne mogą uwalniać się z plastiku i dostawać się do wody.
krok 29
Zamień niepotrzebne rzeczy na coś zabawnego, uroczego i modnego.
Biżuteria! Poszukaj na naszej stronie i w Internecie artykułów, które podpowiedzą ci jak to zrobić.
krok 30
Zaprzestań czytania gazet.




jeżeli możesz sprawdzaj informacje na komputerze, wymaga to zużycia znaczniej mniejszego nakładu energii niż wycięcie drzew, zrobienie papieru i transport do domu.
krok 31


Herbata liściasta

Zaparzaj herbatę używając liści zamiast jednorazowych torebek.
Tego typu herbatę kupisz w znacznie niższej cenie, niż w formie torebek. Możesz zaparzyć ją na sitku, w dzbanku albo czajniku.
krok 32
Kup albo samodzielnie wykonaj torbę wielokrotnego użytku i bierz ją ze sobą za każdym razem, gdy idziesz po zakupy. Możesz także ponownie użyć kupioną już wcześniej plastikowa reklamówkę.
krok 33
Stare plastikowe torby poddawaj recyklingowi. Istnieje sporo rzeczy, które możesz zrobić ze starymi plastikowymi reklamówkami. Nie wyrzucaj ich! Mogą się gdyż przydać. Możesz przykładowo ponownie je wykorzystać w czasie zakupów.




jeżeli musisz je wyrzucić, wrzuć je do odpowiednio oznakowanego pojemnika.
krok 34
Gdy idziesz do sklepu mięsnego, zapytaj się o resztki.





jeżeli będą one świeże, możesz wykorzystać je jako karmę dla psa albo kota. Resztki czasami możesz dostać nawet za darmo.
dlatego na pewno zaoszczędzisz kapitał na karmie. W niektórych sklepach możesz również za darmo dostać kości dla psa.
krok 35
Odzież stosowana i przerabianie odzieży.
Możesz niektóre ubrania przerobić samodzielnie albo oddać je na cele charytatywne. Ze starego t-shirtu zrób szmatę do podłogi. Bądź kreatywna.
krok 36


Sprzątanie okolicy

Opracuj plan sprzątania okolicy i zaangażuj w to sąsiadów.
Zorganizuj dyżury, tak aby każdy wiedział, co i kiedy ma robić. Możesz rozszerzyć zakres obowiązków na lokalny park – to przecież dom każdego z nas.
krok 37
Poddaj recyklingowi wszystko, co tylko się da.
W wielu państwach recykling traktuje się bardzo poważnie. Zorganizuj jeden kosz na plastik, jeden na szkło, inny na puszki, papier, a jeszcze inny na pozostałości żywności. Niech segregacja śmieci stanie się twoim nawykiem.
krok 38
Umieść czujniki na lampach, które mogą być wyłączane codziennie o tej samej porze.
Urządzenia takie można znaleźć w elektrycznych albo w sklepach z lampami.
krok 39
Kupuj mniej rzeczy.






jeżeli czegoś nie potrzebujesz, nie kupuj tego.
dlatego zaoszczędzisz kapitał i nie zaśmiecisz swojego domu. Zastanów się czy dana rzecz jest ci naprawdę potrzebna, być może możesz ja od kogoś pożyczyć albo obejść się bez niej.
krok 40
Zamykaj drzwi po wyjściu z pokoju.
Kiedy opuszczasz dom lub nawet schodzisz na dół na obiad, postaraj się zamknąć wszystkie drzwi od pokoi, z których nie korzystasz.
dlatego zaoszczędzisz sporo ciepła potrzebnego do ogrzania domu. To naprawdę proste.
krok 41


Woda pod prysznicem

Ogranicz zużycie wody w czasie prysznica.
Zużywaj mniej wody w czasie kąpieli i nie siedź w wannie dłużej niż 15 min.. Zamontuj specjalne krany, które pomogą ci ograniczyć liczba ciepłej wody zużytej w czasie kąpieli.
krok 42
Nie używaj za wiele nawozów.
Czy wiesz co stanie się z nimi po zmyciu z trawnika czy ogrodu? Dostają się one do wody powodując jej zanieczyszczenie. Nawozy organiczne są znacznie lepsze niż nawozy chemiczne. Kolejnym razem zanim zdecydujesz się na zakup nawozów sztucznych, rozważ powstanie własnych.
krok 43
Nie używaj elektronicznych przyrządów do ćwiczeń.
Zamiast bieżni czy stepera, wybierz rower. Spacer, bieganie, pompki i brzuszki również działają.
krok 44
Posadź drzewa w swojej okolicy albo w pobliżu domu.
Pobierają one z powietrza szkodliwy dla nas dwutlenek węgla.






jeżeli nie możesz posadzić drzewa, zdecyduj się na rośliny doniczkowe.
krok 45







jeżeli nie jesteś zbyt brudna, wykorzystaj wodę z kąpieli do umycia swojego psa.
krok 46
Energooszczędny sprzęt.
W wielu sklepach elektronicznych można kupić latarki bądź radio zasilane przez kręcenie korbką. Są one odrobinę droższe, lecz koszt ten na pewno się opłaca, gdyż nie potrzebują one baterii.
krok 47
Kup listwę zasilającą i podłącz do niej komputer, telewizor, lampki, i tym podobne


W nocy, gdy nie używasz żadnego z tych urządzeń, wyłącz listwę. Urządzenia te gdyż, nawet gdy są wyłączone pobierają energię.
dlatego nie tylko zaoszczędzisz prąd, lecz również zmniejszysz własne rachunki.
krok 48
Używaj toreb z płótna ekologicznego.
To jest bardzo korzystne dla naszego środowiska, gdyż plastikowe torby mogą rozkładać się setki lat. To bardzo tani sposób, by pomóc naszej planecie.
krok 49


Żaba w stawie

Stwórz staw dla żab w swoim ogrodzie.
Liczebność populacji żab ciągle maleje.






jeżeli utworzysz im w swoim ogrodzie siedlisko, będą tam mogły swobodnie się rozmnażać. Ich obszary lęgowe stale gdyż zanikają.
krok 50
Jedz mniej mięsa.
Produkcja mięsa stanowi źródło poważnych problemów środowiskowych i wpływa na zmiany klimatyczne. Jego produkcja wymaga gdyż bardzo dużych nakładów energii. Wegetarianizm i weganizm to zdecydowanie jedna z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić dla środowiska i własnego zdrowia.
krok 51
Nigdy nie jedz fast foodów.
sporo przedsiębiorstw produkujących tego typu żywność ma pastwiska dla bydła tam, gdzie dawniej znajdowały się lasy deszczowe. Przyczynia się ona do wycinania lasów i powiększenia ilości dwutlenku węgla w powietrzu.
krok 52
Zawsze załaduj pralkę do pełna.







jeżeli musisz zrobić pranie, włóż do środka tyle ubrań, ile tylko jest możliwe.
dlatego zaoszczędzisz wodę, energie elektryczną i czas potrzebny do uprania ubrań.

Lekarz Psychiatra: JAK DBAĆ O ŚRODOWISKO; WIE FÜR DIE UMWELT ZU SCHONEN; HOW TO CARE FOR THE ENVIRONMENT;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.